Viens gadalaiks atnes ziedus, otrs - augļus, cits - mīlestību: dzīve ir vienkārša. /A. de Sent - Ekziperī/

Fiziskās aktivitātes un tievēšana

Pārāk augsta slodze var nodarīt ļaunumu veselībai. Nereti, pakļaujoties padomiem masu medijos, cilvēks sāk apmeklēt aerobikas, trenažieru zāli u.c. sporta treniņus gandrīz kartu dienu, cerot, ka jo smagāki būs treniņi, jo labākus rezultātus svara zaudēšanā viņš sasniegs. Protams, īstermiņā tas arī var izdoties (bet var arī neizdoties - mūsu organisms ir kā automašīna - ja ar pilsētas ielām paredzētu mašīnu regulāri brauksim rallijā, ilgam laikam tās nepietiks). Tāpēc svara zaudēšanas procesā jāizvēlas pareizās intensitātes fiziskās aktivitātes, lai veiksmīgi sasniegtu rezultātu, nekaitējot sev. Pareizas fiziskās slodzes gadījumā ne tikai paātrināsies svara zušanas process, bet arī tiks tonizēti muskuļi un veidosies pievilcīga figūra.

Runājot par fiziskām slodzēm, bieži tiek pieminēti svešvārdi „aerobs” (ar skābekļa pievadi - līdzdalību) un „anaerobs” (bez skābekļa). Vārda ”aerobs” tulkojums ir gaiss, skābeklis.

Aerobās slodzes
Pie aerobās slodzes, kad sportojot mums ir pietiekami skābekļa – tātad nav aizdusas, pārmērīga noguruma – tiek tērētas tieši tauku rezerves.

Pie anaerobās slodzes (tad, kad ir grūti, parādās dziļa ieelpa, aizdusa, pastiprināta svīšana) - tiek tērētas cukura rezerves, kas loģiski rada izsalkumu. Anaerobās slodzes ir tās, kas prasa ievērojamu piepūli. Cilvēkiem ar mazu fizisko aktivitāšu pieredzi šāda veida slodzes provocē organismā uzkrāt enerģijas rezerves tauku veidā.

Jāņem vērā!
Ja Jums ir augsts BMI (ķermeņa masas indekss), augstas intensitātes fiziskās slodzes ne tikai nedos rezultātus svara samazināšanas procesā, bet arī var nopietni kaitēt Jūsu veselībai.
 

Nosaki savu BMI!

Zemas intensitātes slodze   Obligātās fiziskās aktivitātes ikvienam.
 Vidējas intensitātes slodze   Ieteicams darboties, ja BMI nav lielāks par 30
 Augstas intensitātes slodze   Ieteicams darboties, ja BMI nav lielāks par 27

 Tievēšanas procesā visefektīgāk, sasniegto rezultātu noturības ziņā, darbojas tieši zemas intensitātes fiziskās nodarbes, jo tieši šajā intensitātes līmenī enerģijas patēriņu sedz tauku degšanas procesā atbrīvojusies enerģija un tas nerada negatīvu stresu organismā.

Lai aktivizētu visas organisma sistēmas un optimāli tiktu dedzināti tauki, fiziskās aktivitātes jāveic nepārtraukti vismaz 30 minūtes (no kurām 5 min. ir iesildīšanās, 20 minūtes nepārtraukta cikliska darbība un 5 minūtes "atsildīšanās")

Izplatītākie pārpratumi un mīti par ēšanu, dzeršanu un treniņiem

Nedrīkst ēst noteiktu laiku pirms treniņa, lai tas būtu efektīvāks.
Neēst pirms treniņa nozīmē tieši pirms ierašanās zālē neieturēt "nopietnu" maltīti - ar pilnu kuņģi nebūs komfortabli darboties. Cita pamatojuma šādam nosacīumam nav.

Nedrīkst ēst noteiktu laiku pēc treniņa, lai tas būtu efektīvāks.
Ja pēc treniņa jūtat izsalkumu, droši varat to remdēt ar kādu vieglu uzkodu – jogurtu, banānu, rupjmaizes šķēli – tūlīt pēc treniņa organisms visu saņemto enerģiju izmanto cukura rezervju un organisma sistēmu normālas darbības atjaunošanai.

Nedrīkst dzert treniņa laikā
Pirms, pēc treniņa un treniņa laikā var un vajag dzert ūdeni. Slodzes laikā organismam šķidrums ir nepieciešams vairāk kā parasti.